Finanse i rachunkowość

Forum Studentów FiR na WSB w Toruniu


#136 2011-06-13 12:47:07

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

pokrzyczec na was troche i od razu jestescie tacy "kochani" umm

Offline

 

#137 2011-06-13 12:47:53

Natalia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 25
Punktów :   

Re: Referaty

SAMORZAD TERYTORIALNY
1. czym jest, jakie jednostki wchodza w sklad? S.T stanowi element sektora publicznego, jest forma administracji publicznej, sklada sie z gmin, powiatow i wojewodztw
2. jakie akty prawne reguluja? konstytucja, ustawa o: fin. publicznych; dochodach jednostek S.T; samorzadzie gminy; powiatowym; wojewodztwa; Europejska karta samorzadu terytorialnego- Strasburg 1985
3. roznica m-dzy wydatkami biezacymi a inwestycyjnymi- biezace sluza biezacej dzialalnosci, inwestycyjne powiekszaniu majatku
4. zrodla dochodu gminy- podatki( rolny, od nieruchomosci, posiadania psa, lesny, itd.), oplaty(skarbowa, targowa, miejscowa, administracyjna), podatki od os. fizycznych i prawnych, z wynajec i sprzedazy nieruchomosci
5. termin projektu, w jakiej formie budzet- przedstawiony do 15.10, uchwalony do 15.03, w formie uchwaly budzetowe

Offline

 

#138 2011-06-13 12:55:47

Monick

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 203
Punktów :   

Re: Referaty

Desperados napisał:

3.LONDYN
- kiedy powstała pierwsza giełda papierow wartosciowych
- ojciec gieldy
- obecnie indexy na gieldzie londynskiej
??

akurat w pracy o Londynie, wszystko jest jasno napisane, kto założył i jakie indeksy...

Offline

 

#139 2011-06-13 13:03:51

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

1. od kiedy zaczęły się początki NBP
2. jakie akty prawne powołały rade polityki pieniężnej ??????????????????????

Offline

 

#140 2011-06-13 13:06:03

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

Despero nie gadaj tylko uzupełnij to czego nie mam:)

Offline

 

#141 2011-06-13 13:16:06

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

15jak wygląda sytuacja rynku kapitałowego w Niemczech

Offline

 

#142 2011-06-13 13:20:53

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

I Kreacja pieniądza i funkcja pieniądza
1. co to jest pieniądz? jego stadia i rodzaje. Odp. Pieniądz jest to powszechny ekwiwalent wymiany nie posiadający wartości użytkowej ale posiadający wartość wymienną o umownym charakterze.
Rodzaje:
    pieniądz zdawkowy - gotówkowy [pieniądz kruszcowy, pieniądz metalowy (monety), pieniądz papierowy (banknoty)]
    pieniądz rozrachunkowy – bezgotówkowy [czeki, weksle, obligacje, bony, karty płatnicze i kredytowe]
    pieniądz bankowy [pieniądz elektroniczny, pieniądz międzynarodowy]
Stadia rozwoju pieniądza: wymiana naturalna (towar za towar), metale szlachetne (złoto, srebro), monety, banknoty, pieniądz bezgotówkowy, pieniądz elektroniczny.
2. monometalizm i bimetalizm – różnica Bimetalizm, system pieniężny, w którym prawnymi środkami płatniczymi są równocześnie dwa kruszce (złoto i srebro). Monometalizm, system pieniężny, w którym prawnym środkiem płatniczym jest jeden kruszec (złoto lub srebro) - jest on zarówno towarem, jak i spełniającym wszystkie swe funkcje pieniądzem. Warunkiem istnienia tego systemu jest równość ceny kruszcu jako towaru i jego ceny jako pieniądza. Stanowi przeciwieństwo bimetalizmu.
3. cechy pieniądza: Odp. trwałość, zastępowalność, rzadkość i podzielność.
4. funkcje pieniądza: Odp. Jest środkiem wymiany, jednostką rozliczeniową  i środkiem przechowywania wartości.
5.tezauryzacja. Odp. Tezauryzacja, gromadzenie i przechowywanie wartości, skarbu, majątku. Środkami tezauryzacji mogą być dobra materialne, zazwyczaj o dużej wartości (nieruchomości, dzieła sztuki, antyki, złoto, biżuteria itp.) lub pieniądz kruszcowy.
6. prawo Kopernika. Odp. Greshama- prawo Kopernika, głosi, że gdy w obiegu znajdują się dwa rodzaje pieniądza: “gorszy” i “lepszy”, to pieniądz “lepszy” jest wypierany przez “gorszy” (“lepszy” jest gromadzony przez ludzi, “gorszy” pozostaje w obiegu). W warunkach monetaryzmu oznaczało to tezauryzację monet pełnowartościowych, a pozostawanie w obiegu monet starych, zniszczonych, okrojonych lub fałszowanych.
7. kreacja pieniądza. Odp. Kreacja pieniądza, wprowadzanie do obiegu przez banki komercyjne dodatkowych (ponad wartość bazy monetarnej) ilości pieniądza, w wyniku operacji kredytowych, których podstawą są depozyty bankowe. Ten dodatkowy pieniądz ma charakter bezgotówkowy.
8. Różnica miedzy kreacją pierwotną i wtórną.
Odp. KREACJA PIERWOTNA przebiega w banku centralnym, który udziela kredytów bankom komercyjnym.
KREACJA WTÓRNA realizowana przez banki komercyjne, które udzielają kredytów swoim klientom.

II. Historia bankowości
1. początki NBP. Odp.  Bank rozpoczął działalność 28 kwietnia 1924 r.
2. jakie akty prawne powołały rade polityki pieniężnej? Odp. Konstytucja rozdzial X - finanse publiczne.
3. kiedy powstał Deutsche bank i jaka role pełnił, na jakie się dzielił. odp. DB został założony 22 stycznia 1870 r. w Berlinie przez Adelberta Delbrucka i Ludwiga Bambergera. ..Później 10 banków, które powstały w wyniku tego podziału połączyło się w 3 główne banki: Norddeutsche Bank AG, Süddeutsche Bank AG, Rheinisch-Westfälische Bank AG. W 1995 r. DB rozpoczął proces zmiany branży z typowego banku komercyjnego na bank inwestycyjny, bank ma też oferować doradztwo w zakresie inwestycyjnych produktów bankowych.
4. kiedy został założony HSBC i przedmioty jego działalności. Odp. Założony w 1865 r. pod nazwą Hongkong and Shanghai banking Corporation, jako bank komercyjny oraz bank państwa.
5. czym jest strategia zarządzania? Odp. Strategia zarządzania "Trzech nóg stołka"- skupienie inwestycji banku na 3 rynkach: regionie Azji, USA i Wielkiej Brytanii.
6. kiedy powstał City Bank i w ilu krajach funkcjonuje. co jest charakterystyczne dla tego banku. Odp. Citibank został założony w 1812 roku, dawniej znany jako City Bank of New York. Jest pierwszym dużym bankiem, który oferuje odsetki na kontach oszczędnościowych w latach 1919-1921 i dalej. Obecnie działa w ponad 100 krajach, na 6 kontynentach.
7. kiedy powstał europejski bank centralny, co było podstawa jego założenia, jakie rodzaje, jakie zależności mu przypisują, skąd miał środki na własny budżet? Odp. EBC powstał 1 czerwca 1998 r., gdy weszły w życie nominacje na członków Zarządu. Traktat ustanawiający wspólnotę europejską i załączony do niego protokół w sprawie europejskiego systemu banków centralnych i europejskiego banku centralnego (zwany statutem EBC). Niezależność polityczna przejawia się w niemożności w zwracaniu się przez EBC, krajowe banki centralne państw członkowskich UE i członków ich organów decyzyjnych o instrukcje lub przyjmowaniu ich od instytucji lub organizacji unijnych, rządów państw członkowskich, ani żadnych innych organów. Nie może też udzielać kredytów organom wspólnotowym, ani podmiotom sektora publicznego w poszczególnych krajach. Niezależności tej nie ogranicza obowiązek składania sprawozdań z działalności banku przed Parlamentem Europejskim.
Niezależność personalna uwidacznia się w długości kadencji prezesów krajowych banków centralnych, trwająca minimalnie 5 lat. Członkowie zarządu EBC mogą piastować swoje stanowiska przez 8 lat i nie mają możliwości wyboru na kolejną kadencję. W przypadku poważnego uchybienia lub niezdolności do wykonywania obowiązków prezesi krajowych banków centralnych i członkowie zarządu mogą być odwołani ze stanowiska.
Niezależność finansowa dostrzegalna jest w rozdzielności finansów EBC i finansów Wspólnoty Europejskiej. EBC dysponuje też własnym budżetem. Kapitałem, jaki jest w dyspozycji EBC, są środki wniesione i opłacone przez krajowe banki centralne Strefy euro.
Niezależność funkcjonalna EBC  ma wszelkie instrumenty i kompetencje, które są niezbędne do sprawnego prowadzenia polityki pieniężnej.
*skąd miał środki na własny budżet.
Finansowanie EBC jest niezależne od Wspólnoty Europejskiej. EBC ma własny budżet. Kapitał EBC został subskrybowany i opłacony przez krajowe banki centralne strefy euro czyli państwa wpłacają rożne kwoty które są zależne od wysokości PKB.
8. kiedy i na jakiej podstawie został powołany europejski system centralny i ile banków narodowych liczył, a ile centralnych, krajowych ; na czym polega niezależność personalna? Odp. …
III Historia instytucji publicznych
historia samorzadu terytorialnego, jak się kształtowala i jak teraz jest. Odp. Historia budżetu w Polsce rozpoczęła się od dnia 17 września 1374 r. kiedy to król Ludwik Węgierski wydał Przywilej Koszycki.
2. Jakiego okresu i krajów dotyczą początki budżetu państwa. odp. Starożytny Egipt, Grecja i Rzym.
3. Na czym polegał budżet odp. Podatki i inne dochody państwa były najpierw gromadzone, a później rozdzielane na określone cele według przyjętych zasad.
4. Co miało największy wpływ na rozwój budżetu państwa?
odp. Magna Charta Libertatum, czyli Wielka Karta Swobód. Wydany został w Anglii w 1215r. przez króla Jana bez Ziemi. Akt ten ograniczał władzę króla, głównie w dziedzinie skarbowej i sądowej, określając uprawnienia baronów, duchowieństwa i zakres swobód klas niższych. W XIV w. we Francji ustanowiony został pierwszy organ kontroli skarbowej pod nazwą Izby Obrachunkowej. Zajmowała się ona kontrolą niższych organów skarbowych i sądownictwem w sprawach skarbowych.
5.Od kiedy datuje się powstanie budżetu ? jaka nazwa? odp. Pierwszy budżet powstał w związku z wydaniem ustawy „Bill of Rights” w 1689r.  Wskazywała ona podstawowe nadużycia władzy popełnione przez dynastię Stuartów. Do każdego nadużycia sformowano nowy zasady, których celem było zapobiegnięcie nawrotowi absolutyzmu.
6.Podział administracyjny, na co i od kiedy, ile województw, powiatów i gmin. odp. Od 1 stycznia 1999r. Istnieje w PL trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego:
- województwa 16
- powiaty 314
- gminy 2479

IV.Historia giełdy
1.co to jest gielda, kiedy powstaly pierwsze. Odp. Giełda – to organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Transakcje na giełdach zawierane są zgodnie z obowiązującym regulaminem, między członkami giełdy pośredniczącymi w zawieraniu transakcji. Pierwsze giełdy – w PL pod koniec XVIII w. Na świecie 1817, między I a II Wojną Światową.
2.kto mogl byc czlonkiem a kto nie. Odp. Członkiem mogły być osoby fizyczne zajmujące się zawodowo produkcją, przerabianiem i obrabianiem przedmiotów dopuszczonych na giełdach; osoby prawne (tak samo jak osoby fizyczne)
nie mogli być – skazani prawomocnie, osoby pozbawione lub ograniczone w swych prawach. W szczególności skazani za kradzież, zbrodnie, sprzeniewierzenie lub lichwę. Niewypłacalni – od trzech lat po odbyciu kary w razie zawinionego bankructwo. Wykluczenie z jakiejkolwiek giełdy wyrokiem sądu rozjemczego lub komisji dyscyplinarnej przez trzy lata od dnia wykluczenia. Dychowni, ubezwłasnowolnieni, czynni wojskowi, sędziowie zawodowi, urzędnicy, samorządowi, chyba że w zastępstwie władz lub urzędów państwowych
3. rzeczy ktorymi obracano na giełdzie? Odp. papiery wartościowe. Weksle, czeki, przekazy, waluty, monety i szlachetne kruszczce (złoto i srebro)
4. pierwsza gielda, obecna w wa-wie? Odp. (1999)
5. czym jest index gieldowy, indexy gieldy, ile spolek notowano wtedy? Odp. wartość obliczona na podstawie wyceny akcji wybranych spółek giełdowych. Umożliwia syntetyczne przedstawienie koniunktury na giełdzie lub stanu jakiegoś sektora spółek. Indeksy:WIG, WIG20,mWIG40,sWIG80,NCIndex,NIF.
6. roznica miedzy WIG20 a WIG80? Odp. WIG 20- 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
7. kiedy powstała pierwsza giełda papierow wartościowych w Londynie? Odp. XVII w
8. ojciec giełdy. Odp. John Castaing
9.  obecnie indexy na gieldzie londyńskiej. Odp. FTSE 100, FTSE 250, FTSE 350
10. kiedy powstala pierwsza gielda w Norwegii? Odp. 1818 roku
11. Zalozyciel giełdy norweskiej? Odp. Nicolay Andresen 
12. glowne indeksty funkcjonujace na giełdzie w Norwegii. Odp. OBEX, NOK
13. jak wyglada sytuacja w  zakresie rynku kapitalistycznego w Niemczech? Odp. W skład Niemiec wchodzi kilka giełd; nie ma jednej tak jak w przypadku innych państw,  każda z nich jest powiązana ze sobą.
14. najstarsza gielda niemiecka, w jakich miastach? Odp. Hamburg
15. glowne indexy w Niemczech? Odp. DAX, DAXplus, CDAX, LDAx, MDAX, sdax, TecDAX, VDAX
16. roznica miedzy MDAX i LDAX . Odp. Do indeksu MDAX należą społki o innej wielkości i prowadzą inna działalność niż do indeksu LDAX.
V. Instrumenty finansowego oddziaływania na gospodarkę.
1. czym jest rynek pieniężny? odp. Rynek pieniężny jest segmentem rynku finansowego, gdzie przeprowadzane są operacje instrumentami finansowymi o terminie zapadalności poniżej 1 roku. Przedmiotem obrotu są krótkoterminowe kredyty i lokaty międzybankowe oraz papiery dłużne o zapadalności krótszej niż rok.
2.jaką pełni rolę? Odp. wyrównanie niedoborów lub nadwyżek płynności banków, określenie wysokości stopy procentowej w krótkim i średnim okresie oraz stworzenie bankowi centralnemu możliwości realizowania polityki monetarnej.
Rynek pieniężny dostarcza krótkoterminowego kapitału na finansowanie działalności bieżącej banków oraz przedsiębiorstw, pozwala też zyskownie lokować nadwyżki płynności. Jest miejscem, gdzie podmioty posiadające nadmiar kapitału oferują go tym, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na towar, jakim jest pieniądz.
3.jakie podmioty mogą w nim uczestniczyć? Odp. banki, państwo,instytucje ubezpieczeniowe, przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, osoby fizyczne.
4. jakie instrumenty występują na rynku pieniężnym? Odp. bony skarbowe,bony pieniężne,Krótkoterminowe papiery dłużne przedsiębiorstw,Certyfikaty depozytowe, Weksle, czeki, akcepty bankowe, Depozyty międzybankowe.
VI. Deficyt i dług publiczny. Budżet państwa i budżet samorządu terytorialnego.
1. czym jest deficyt oraz jego przyczyny. Odp. Deficyt: nadwyżkę wydatków państwa nad jego dochodami
Deficyty mogą wynikać z  :
§    Nadmiernych wydatków budżetowych spowodowanych na przykład militaryzacją
      gospodarki, rozbudową administracji czy też wysokimi transferami socjalnymi. Także konieczność obsługi istniejącego zadłużenia, zaciągania w związku z tym pożyczek i wzrost kosztów obsługi długu, pogłębia nierównowagę budżetową,
§    Zbyt niskich dochodów z powodu na przykład mało efektywnego systemu
      podatkowego. Obniżenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków może być też wynikiem złej koniunktury czy wydarzeń losowych (np. klęsk żywiołowych),
§    Istnienia  grup roszczeniowych wywierających wpływ na sposób uchwalania
      budżetu przez postulowanie minimalizacji podatków i zwiększania wydatków na cele socjalne.
2. jaki jest wskaźnik z Maastricht ? jak wygląda w polsce? Odp. 3%. Deficyt budżetowy liczony metodą narodową stanowi ujemną różnicę między dochodami a wydatkami budżetowymi ustalonymi na rok rozliczeniowy, Natomiast w ujęciu Unii, deficyt jest sumą pożyczek netto, zaciągniętych w danym roku, czyli różnicą pomiędzy przyrostem zadłużenia brutto a przyrostem należności i innych aktywów sektora publicznego
3. deficyt rzeczywisty. Odp. Deficyt rzeczywisty - jest faktyczną różnicą między wydatkami a dochodami w danym okresie tzn. roku budżetowym.
4. z jakich źródeł korzysta sam. teryt. w celu sfinansowania? Odp. sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, kredytów, pożyczek, prywatyzacji majątku jednostki samorządu terytorialnego, nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego z lat ubiegłych,
wolnych środków jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikających z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.
5.różnice: deficyt budżetowy państwa, a defcyt sektora finansów publicznych. Odp. Deficyt budżetowy- różnica między przychodami a dochodami w ujęciu centralnym
Deficyt sektora finansów publicznych- ustawy o finansach publicznych, jest ujemną różnica między dochodami publicznymi a wydatkami publicznymi, ustaloną dla roku kalendarzowego
iż deficyt sektora finansów publicznych jest kategorią szerszą niż deficyt budżetowy, gdyż zawiera w sobie ogół wydatków publicznych, a nie jedynie wydatków budżetu państwa
6. zdrowe finansowanie deficytu- kiedy mamy do czynienia ? odp. Wtedy kiedy ma charakter dezinflacyjny.
7. co to jest budzet i jego podstawa prawna? Odp. budzet to plan finansowy obejmujacy wszystkie dochody i wydatki, konstytucja RP z 2 kw. 1997 oraz ustawa o fin. pub. z 2010
8. wymien zasady budzetowe i opisz dwie z nich. Odp.  jawnosci budzetu i jasnosci budzetu
- zupelnosci- musi obejmowac wszystkie dochody i wydatki panstwa
   - jednosci- w jednym dokumencie
  - szczegolowosci- dochody i wydatki w ukladzie analitycznym- wydajnosc dochodow i kierunek wydatkow
  - jawnosci- podany do wiadomosci publicznej
  - jasnosci- kladyfikowanie wydatkow tak aby budzet dawal obraz kirunkow gosp.
  - rownowagi- odpowiednia relacja miedzy kwota dochodow i wydatkow
9. co to sa dochody budzetowe, a co to przychody publiczne? Odp. roznica miedzy dochodem a przychodem.
10.co to sa dochody rzeczywiste? podaj przykłady. Odp. sa to dochody ktorych zrodlem sa wplywy spoza systemu budzetowego, stanowia wielkosc budzetu.
VII. Teorie finansów.
1. jakie rodzaje podatków? Odp. 3 główne podatki
1) podatek gruntowy ( najbardziej sprawiedliwy opierający się na katastrze ( wartości ))
2) podatek od osób ( pogłówne ) ( który uważał za niesprawiedliwy )
3) podatek od rzeczy ( akcyza , człopowe , podatek od dóbr luksusowych ) zwolennik wysokiego opodatkowania tych dóbr.
2. jakie różnice między nimi i czy mogą funkcjonować obecnie ? czy funkcjonują? Odp. Tak, funkcjonują obecnie, tyle że są w podzielone w bardziej szczegółowy sposób:
1. bezpośrednie:
a)    dochodowe:
    podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT),
    podatek dochodowy od osób prawnych (w Polsce obowiązuje 19% stawka podatku CIT),
b)    majątkowe:
    podatek od spadków i darowizn,
    podatek od czynności cywilnoprawnych,
    podatek rolny,
    podatek leśny,
    podatek od nieruchomości,
    podatek od środków transportowych.

2. pośrednie:
podatek od towarów i usług VAT (w Polsce obowiązują 4 stawki podatku VAT - 23%, 8%, 5% i 0%),
podatek akcyzowy,
podatek od gier
3. Pfeiffer - co jest źródłem bogactwa? kto powienien placic podatek ? odp. Pfeiffer(Karmeliści)"Jakość i wielkość potrzeb państwowych oraz wypływających z nich wydatków są rezultatem działalności państwa, które ma na celu dobrobyt całego narodu " Zalecali pobieranie podatków nie tam gdzie można lecz tam gdzie trzeba
4. kto byl przedstawicielem merkantylistow + zalozenia ? odp. Merkantylizm, pierwszy zwarty zespół poglądów ekonomicznych powstały w XVI-XVII w., głównie w Anglii i Francji, w związku ze zmianami gospodarczymi wywołanymi rozwojem gospodarki rynkowej (zastępowanie pańszczyzny pieniężnym czynszem dzierżawnym) oraz odkryciami geograficznymi.

Jego reprezentantami byli m.in. A. de Montchrétien, J. Bodin, T. Mun, J. Child, J.H. Justi, J. von Sonnenfels i A. Serra. W Polsce - M. Kopernik, P. Grabowski, J. Wybicki.

Za źródło bogactwa narodowego i siły państwa merkantyliści uznawali ilość posiadanego kruszcu, który umożliwiał inwestowanie i ułatwiał obrót gospodarczy. Źródłem dopływu kruszcu miało być dodatnie saldo bilansu handlowego z zagranicą - dlatego postulując rozwój handlu kładli nacisk na wzrost eksportu produktów przemysłowych, a ograniczanie ich importu poprzez system zakazów lub cła. Rozwój produkcji przemysłowej i handlu powinien być wspierany przez państwo (zakładanie fabryk, popieranie prywatnych przedsiębiorstw, ułatwianie komunikacji, rozbudowa floty).
Dużą wagę przywiązywali do wzrostu kwalifikacji.
5.eksport czy import bardziej preferowali ? odp. Eksport.
6. gł. zalozenia teorii liberalnej ? odp.  koncepcje filozoficzne i polityczne oparte na założeniu indywidualizmu człowieka i społeczeństwa, uznające prymat wolności jednostki w różnych wymiarach jej egzystencji - np. społecznej, politycznej, ekonomicznej.
7. co takiego mamy od Smitha ? jaka rola państwa? czym były dla niego podatki? Odp. Adam Smith (ur. 1723 w Kirkcaldy, zm. 17 lipca 1790 w Edynburgu) – szkocki myśliciel i filozof, autor Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, dzieła, które było jedną z pierwszych prób usystematyzowania wiedzy na temat historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie.
Dokonania Smitha były podstawą do wyodrębnienia przez Davida Ricardo ekonomii jako osobnej dziedziny nauki. Jego prace są jednymi z najbardziej znanych i cenionych opracowań na temat gospodarki rynkowej, kapitalizmu i liberalizmu.
Smith był myślicielem o wszechstronnym zainteresowaniach i należał do najbardziej wykształconych Brytyjczyków XVIII wieku. Przez trzynaście lat wykładał na uniwersytecie w Glasgow przedmiot o nazwie "filozofia moralna" (moral philosophy).
Adam Smith publikował prace z filozofii moralnej, czyli teorii ludzkiego działania w ramach społeczeństwa, a także eseje z historii literatury, historii nauki, retoryki, estetyki i krytyki literackiej.
8. gł. zalozenia teorii ortodoksyjnej. Odp. Założenia teorii: - budżet powinien być bezwzględnie i stale zrównoważony - wyrównanie poziomu oszczędności i inwestycji - budżet powinien być tworzony tylko w wysokości która pozwala na sfinansowanie podstawowych zadań publicznych państwa (zachowanie łady wewnętrznego i obronności narodowej) - przed ciężarami z tytułu podatków należy chronić bogate warstwy społeczeństwa - ciężary podatkowe powinny być ponoszone przez biedne warstwy społeczne
9. kto powienien placic podatki ? bogaci czy biedni ? odp. jedni i drudzy pod warunkiem, że pracują.
10. Teza Wagnera  a Prawo Gerloffa. odp. Teza Wagnera oparta jest na analizie obserwacji że wraz z rozwojem społecznym władze publiczne zgłaszają popyt na coraz większe dochody , stanowiące skutek rosnących wydatków sytuacja wynika z faktu ze potrzeby publiczne rosną szybciej niż potrzeby indywidualne
Teoria Wagnera przyczyniła się do rozwoju ubezpieczeń społecznych
Wilhelm von Gerloff - prawo oporu wobec podatków. Wzrost wydatków publicznych nieuchronnie prowadzi do wzrostu podatków a to z kolei staje się podstawą indywidualnego i zorganizowanego oporu podatników przed rosnącymi podatkami
11. gl. zalozenia t. Keynesa. kiedy powstala? REWOLUCJA KEYNESOWSKA
Zerwanie z ortodoksyjna teorią finansów
Odrzucił zasadę że działalność wydatkowa państwa musi mieścić się w granicach gromadzonych dochodów. Finanse publiczne stały się głównymi narzędziami interwencji państwa. Ich celem było :
1. pobudzenie efektywnego popytu w gospodarce, zgłaszanego ze strony wszystkich podmiotów, popytu warunkującego rozwój inwestycji, a przez to wzrost produkcji i spadek bezrobocia.
2. Łagodzenie wahań cyklu koniunkturalnego - traktowane jako środek polityki antyrecesyjnej i antykryzysowej - m.in. przez stosowanie automatycznych stabilizatorów koniunktury
12. zalozenia t. Hansena. odp. Zalecenia A.H. Hansena Odrzucenie zasady zrównoważonego budżetu. Równowaga budżetowa nie może być celem samym w sobie i powinna być traktowana jako jeden z elementów funkcjonowania ogólnego mechanizmu gospodarki rynkowej.
13. jednoczesnie 2 budzety - jakie i gdzie ?odp. Budżet operacyjny i B. kapitałowy. Budżet operacyjny - jest związany z realizacją bieżących zadań publicznych, wzrastających zwłaszcza w okresie depresji. Budżet kapitałowy - polega na opracowaniu planu wydatków długoterminowych, tak aby zapewnić niezbędne środki pieniężne na realizowane przez państwo zadania ( inwestycje ).
14. co to znaczy finanse funkcjonalne? odp. Lener zaleca stosowanie wszelkich środków polityki finansowej państwa, byleby były tylko skuteczne , stąd nazwa "finanse funkcjonalne " . Do środków tych zalicza nie tylko podatki i wydatki publiczne , lecz także zaciąganie i spłatę długów oraz emisję i wycofywanie pieniądza z obiegu.
15.jakie systemy fiskalne? Odp. Trzy rodzaje systemów fiskalnych :
1) system pogłębiający nierównomierny podział dochodów w społeczeństwie ( aggregative system )
2) system neutralny ( status quo system )
3) system redystybucyjny ( redustributive system )
16. różnica między systemami fiskalnymi. Odp. Różnica między saldami kont. Osoby o niskich dochodach po dokonaniu operacji podatkowo-wydatkowych przez skarb państwa mają saldo dodatnie gdyż wpłacają więcej niż otrzymują w postaci świadczeń. Osoby o wysokich dochodach – saldo ujemne, System neutralny - zerowe saldo.
17. t. organiczna( koncepcja) odp. Koncepcja organiczna (zwana również funkcjonalno-strukturalną) - głoszona Augusta Comte’a(francuskiego filozofa i socjologa) i Herberta Spencera (angielskiego filozofa i socjologa) według które, wszystkie elementy społeczeństwa są jednakowo ważne, tworzą całość poprzez wytwarzanie wzajemnych więzi i zależności. Tak pojęte społeczeństwo ma szanse na rozwój i właściwe funkcjonowanie.

powinny byc odpowiedzi na wszystkie pytania

Offline

 

#143 2011-06-13 13:28:54

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

Jak wyglada sytuacja w  zakresie rynku kapitalistycznego w Niemczech? Odp. W skład Niemiec wchodzi kilka giełd; nie ma jednej tak jak w przypadku innych państw,  każda z nich jest powiązana ze sobą.

Offline

 

#144 2011-06-13 13:30:03

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

początki NBP. Odp.  Bank rozpoczął działalność 28 kwietnia 1924 r.

Offline

 

#145 2011-06-13 13:32:56

asia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 17
Punktów :   

Re: Referaty

Giełda papierów wartościowych w norwegii
-Ile jest indeksów?  7
-Czy są takie indeksy przypisane jednej branży?
nie,np.BRIX obejmuje kilka sektorów

Offline

 

#146 2011-06-13 13:37:12

Natalia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 25
Punktów :   

Re: Referaty

Na kole bedzie a,b,c czy opisowy?

Offline

 

#147 2011-06-13 13:43:58

Monick

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 203
Punktów :   

Re: Referaty

Bedzie ABC i moze nawet i D

Offline

 

#148 2011-06-13 13:48:41

Natalia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 25
Punktów :   

Re: Referaty

moze byc nawet E byle bylo do wyboru
a egzamin? ;>

Offline

 

#149 2011-06-13 13:49:46

asia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 17
Punktów :   

Re: Referaty

będzie testowo-opisowy

Offline

 

#150 2011-06-13 13:56:51

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

Despero czy w tym co podałeś jest wszystko?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa Ap 6 33qm bei Oschersleben und Helmstedt