Finanse i rachunkowość

Forum Studentów FiR na WSB w Toruniu


#121 2011-06-12 10:50:09

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

[Musisz być zalogowany, aby przeczytać ukrytą wiadomość]

Offline

 

#122 2011-06-12 12:25:27

Emila

Nowy użytkownik

12189399
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 1
Punktów :   

Re: Referaty

Kiedy powstał CitiBank.?-
--Citibank został założony w 1812 roku, dawniej znany jako City Bank of New York.

W ilu krajach działa.?
--Obecnie działa w ponad 100 krajach, na 6 kontynentach.

Co było charakterystyczne dla tego banku.?
--Jest pierwszym dużym bankiem, który oferuje odsetki na kontach oszczędnościowych w latach 1919-1921 i dalej.

Offline

 

#123 2011-06-12 21:34:49

patiii

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-13
Posty: 8
Punktów :   

Re: Referaty

1. Główne dochody gminy: podatki lokalne, subwencje i dotacje, część z dochodów państwa z podatku od osób fizycznych i prawnych,opłaty.
2. daty dotyczące uchwalania budżetu jsm:. projekt uchwały budżetowej musi być przedstawiony do 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy,15 marca: następuje definitywne uchwalenie budżetu,jeżeli budżet nie zostanie uchwalony przez Radę, wówczas uchwala go regionalna Izba Obrachunkowa, Regionalna Izba Obrachunkowa musi to uczynić do 30 kwietnia roku budżetowego

Offline

 

#124 2011-06-12 22:43:55

 czarna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 21

Re: Referaty

Jesteście wprost cudowni...qrwa! Po cholere tu dziś tyle osób wchodziło jak nawet im się dupy nie chciało ruszyć aby wstawić tylko swoje odpowiedzi?!- to aż takie trudne? Każdy widocznie liczy na siebie...i nie ułatwi życia sobie i innym. Ale jakby jedna osoba siedziała cały weekend i zapierdalała jak wół z tymi odpowiedziami a potem wysłala to, to każdy aż by sie posrał z predkości ściagania z forum. Gdyby każdy z nas (pomyślał lub też próbował ruszyć głową )wstawił te swoje 3 czy tam ile odp. już byśmy dawno wszytsko mieli...no ale nie..bo przecież po co, prawda?!! ZAL.

Offline

 

#125 2011-06-12 22:56:18

 Ewka

Użytkownik

4757258
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 145
Punktów :   

Re: Referaty

Dokładnie to samo chciałam napisać, ale dopiero jutro. Podziękować ze zajebistą współpracę, za pomoc w przygotowywaniu się do koła.

Ciekawe czemu od początku wiedziałam, że tak będzie? Może to i lepiej, bo już od kilku ładnych dni mam notatki do każdego pytania. Jeśli ktoś je chce ... to niech spada i sam się męczy !!! Może mnie uznać za świnie, że się nie dziele, ale jak widać po tym forum każdy się martwi o swoje. Więc miłej nauki życzę.

Ostatnio edytowany przez Ewka (2011-06-12 22:56:52)

Offline

 

#126 2011-06-13 08:16:18

tezetka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 61
Punktów :   

Re: Referaty

GIEDY TOWAROWE I PIENIEZNE
- co to jest gielda, kiedy powstaly pierwsze (gieldy jako instytucje)
Giełda – to organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Transakcje na giełdach zawierane są zgodnie z obowiązującym regulaminem, między członkami giełdy pośredniczącymi w zawieraniu transakcji.
Pierwsze giełdy – w PL pod koniec XVIIIw
- kto mogl byc czlonkiem a kto nie
mogli być – osoby fizyczne zajmujące się zawodowo produkcją, przerabianiem i obrabianiem przedmiotów dopuszczonych na giełdach; osoby prawne (tak samo jak osoby fizyczne)
nie mogli być – skazani prawomocnie, osoby pozbawione lub ograniczone w swych prawach. W szczególności skazani za kradzież, zbrodnie, sprzeniewierzenie lub lichwę. Niewypłacalni – od trzech lat po odbyciu kary w razie zawinionego bankructwo. Wykluczenie z jakiejkolwiek giełdy wyrokiem sądu rozjemczego lub komisji dyscyplinarnej przez trzy lata od dnia wykluczenia. Dychowni, ubezwłasnowolnieni, czynni wojskowi, sędziowie zawodowi, urzędnicy, samorządowi, chyba że w zastępstwie władz lub urzędów państwowych
- rzeczy ktorymi obracano na gieldzie
papiery wartościowe. Weksle, czeki, przekazy, waluty, monety i szlachetne kruszczce (złoto i srebro)
(sorka ze dopiero teraz ale mialam kompa rozwalonego,a wczoraj nie mialam neta przez formata...)


ps. czarna i ewka nie masz co sie denerwowac bo tak zawsze bylo i zawsze bedzie
ja siedzialam robilam na zerowke i to mi zajelo tydzien (codziennie po 4-5h) i nawet nikt mi nie podziekowal ze mogl zkserowac...
nie ma co sie orac jutro ostatnie nasze spotkanie a potem na egzaminach a potem jak dobrze wiem polowa sie rozchodzi...
zamiast w zgodzie sie pozegnac to oczywiscie jest zle

Offline

 

#127 2011-06-13 11:36:07

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

3.LONDYN
- kiedy powstała pierwsza giełda papierow wartosciowych
- ojciec gieldy
- obecnie indexy na gieldzie londynskiej
??

Offline

 

#128 2011-06-13 11:41:51

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

acha spoko! najlepiej Wam kuzwa pomoc a od siebie nic nie dacie! c h u j wam w dupke ;]

Offline

 

#129 2011-06-13 11:49:36

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

6. kto był założycielem gieldy londyńskiej?
John Castaing
7.jakie indeksy giełdowe na londyńskiej giełdzie?
-FTSE 100
-FTSE 250
-FTSE 350

Offline

 

#130 2011-06-13 12:00:31

Desperados

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 31
Punktów :   

Re: Referaty

dziekowac

Offline

 

#131 2011-06-13 12:13:57

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

I. Kreacja, rodzaje i funkcja pieniądza:
1. co to jest pieniądz? jego stadia i rodzaje.
Pieniądz jest to powszechny ekwiwalent wymiany nie posiadający wartości użytkowej ale posiadający wartość wymienną o umownym charakterze.
Rodzaje:
    pieniądz zdawkowy - gotówkowy [pieniądz kruszcowy, pieniądz metalowy (monety), pieniądz papierowy (banknoty)]
    pieniądz rozrachunkowy – bezgotówkowy [czeki, weksle, obligacje, bony, karty płatnicze i kredytowe]
    pieniądz bankowy [pieniądz elektroniczny, pieniądz międzynarodowy]
Stadia rozwoju pieniądza: wymiana naturalna (towar za towar), metale szlachetne (złoto, srebro), monety, banknoty, pieniądz bezgotówkowy, pieniądz elektroniczny.
2. monometalizm i bimetalizm - różnica,
Bimetalizm, system pieniężny, w którym prawnymi środkami płatniczymi są równocześnie dwa kruszce (złoto i srebro). Określony między nimi stały kurs ustawowy powinien być równy relacji rynkowej wartości (cen) obu kruszców.
Monometalizm, system pieniężny, w którym prawnym środkiem płatniczym jest jeden kruszec (złoto lub srebro) - jest on zarówno towarem, jak i spełniającym wszystkie swe funkcje pieniądzem. Warunkiem istnienia tego systemu jest równość ceny kruszcu jako towaru i jego ceny jako pieniądza. Stanowi przeciwieństwo bimetalizmu.
3. cechy pieniądza.
trwałość, zastępowalność, rzadkość i podzielność.
4. funkcje pieniądza
jest środkiem wymiany, jednostką rozliczeniową  i środkiem przechowywania wartości
5.tezauryzacja
Tezauryzacja, gromadzenie i przechowywanie wartości, skarbu, majątku. Środkami tezauryzacji mogą być dobra materialne, zazwyczaj o dużej wartości (nieruchomości, dzieła sztuki, antyki, złoto, biżuteria itp.) lub pieniądz kruszcowy.
6. prawo kopernika
Greshama- prawo Kopernika, głosi, że gdy w obiegu znajdują się dwa rodzaje pieniądza: “gorszy” i “lepszy”, to pieniądz “lepszy” jest wypierany przez “gorszy” (“lepszy” jest gromadzony przez ludzi, “gorszy” pozostaje w obiegu). W warunkach monetaryzmu oznaczało to tezauryzację monet pełnowartościowych, a pozostawanie w obiegu monet starych, zniszczonych, okrojonych lub fałszowanych.
7. kreacja pieniądza.
Kreacja pieniądza, wprowadzanie do obiegu przez banki komercyjne dodatkowych (ponad wartość bazy monetarnej) ilości pieniądza, w wyniku operacji kredytowych, których podstawą są depozyty bankowe. Ten dodatkowy pieniądz ma charakter bezgotówkowy
8. Różnica miedzy kreacją pierwotną i wtórną.
KREACJA PIERWOTNA przebiega w banku centralnym, który udziela kredytów bankom komercyjnym. We współczesnych systemach bankowych emisję banknotów reguluje baza monetarna. Jednym słowem są to depozyty na rachunkach w banku centralnym powiększone o sumę obiegających znaków pieniężnych (wielkość emisji); stanowią łącznie pieniądz banku centralnego.
Bank centralny udzielając kredytu tworzy nowy pieniądz – nie sięga do środków zdeponowanych w banku. Dla niego udzielenie kredytu nie jest wydatkiem. Dlatego jest to kreacja pierwotna. Inna formą pierwotnej kreacji pieniądza jest wypłata gotówki przez bank centralny na rzecz jednostki budżetowej. Ta forma kreacji pieniądza polega na emisji pieniądza gotówkowego. Również w przypadku skupu przez bank centralny zagranicznych walut i dewiz następuje pierwotna kreacja pieniądza.

KREACJA WTÓRNA realizowana przez banki komercyjne, które udzielają kredytów swoim klientom. W procesie kreacji pieniądza przez banki komercyjne możemy wyróżnić:
-wkład pierwotny – załóżmy, że klient wpłaca do banku gotówkę np. 1000zł. Bank otwiera mu rachunek na tę kwotę, którym ten klient może dysponować. Dokonany wkład jest to właśnie wkład pierwotny. W wyniku tej operacji następuje przekształcenie pieniądza gotówkowego (banknotów) w pieniądz bezgotówkowy, jakim jest wkład klienta na rachunku bankowym. Zmiana ta nie wpływa na ilość pieniądza w obiegu, gdyż nastąpiła jedynie zamiana formy pieniądza. Wkład ten ma pełne pokrycie w rezerwie gotówkowej banku. - wkład pochodny – w wyniku uzyskanego przez bankowców doświadczenia okazało się że tylko niewielka część zdeponowanych w bankach wkładów jest podejmowana w gotówce. Pozostała część służy do rozliczeń bezgotówkowych albo przez długi czas nie jest podejmowana. Uznano zatem, że nie ma potrzeby utrzymywania 100% - go pokrycia wkładu pierwotnego w postaci gotówki w banku. Wystarczy utrzymanie jedynie określonej części wkładu w postaci rezerwy gotówkowej. Pozostałą część można wykorzystać na udzielenie pożyczki innemu klientowi w postaci otwarcia na jego rzecz rachunku bieżącego z wkładem, którym ten klient może swobodnie dysponować. Taką transakcję polegającą na udzieleniu pożyczki klientowi w formie rachunku.
II. Historia bankowości.
1. od kiedy zaczęły się początki NBP
2. jakie akty prawne powołały rade polityki pieniężnej
3. kiedy powstał Deutsche bank i jaka role pełnił, na jakie się dzielił
*DB został założony 22 stycznia 1870 r. w Berlinie przez Adelberta Delbrucka i Ludwiga Bambergera
*W 1995 r. DB rozpoczął proces zmiany branży z typowego banku komercyjnego na bank inwestycyjny, bank ma też oferować doradztwo w zakresie inwestycyjnych produktów bankowych.
*Później 10 banków, które powstały w wyniku tego podziału połączyło się w 3 główne banki: Norddeutsche Bank AG, Süddeutsche Bank AG, Rheinisch-Westfälische Bank AG.
4. kiedy został założony HSBC i przedmioty jego działalności
5. czym jest strategia zarządzania
6. kiedy powstał City Bank i w ilu funkcjonuje. co jest charakterystyczne
*założony w 1812 roku, dawniej znany jako City Bank of New York.
*Obecnie działa w ponad 100 krajach, na 6 kontynentach.
*pierwszym dużym bankiem, który oferuje odsetki na kontach oszczędnościowych w latach 1919-1921 i dalej.
7. kiedy powstał europejski bank centralny, co było podstawa jego założenia, jakie rodzaje, jakie zależności mu przypisują, skąd miał środki na własny budżet
*kiedy powstał europejski bank
EBC powstał 1 czerwca 1998 r., gdy weszły w życie nominacje na członków Zarządu. 
*co było podstawa jego założenia
Traktat ustanawiający wspólnotę europejską i załączony do niego protokół w sprawie europejskiego systemu banków centralnych i europejskiego banku centralnego (zwany statutem EBC).
*jakie zależności mu przypisują
Niezależność polityczna przejawia się w niemożności w zwracaniu się przez EBC, krajowe banki centralne państw członkowskich UE i członków ich organów decyzyjnych o instrukcje lub przyjmowaniu ich od instytucji lub organizacji unijnych, rządów państw członkowskich, ani żadnych innych organów. Nie może też udzielać kredytów organom wspólnotowym, ani podmiotom sektora publicznego w poszczególnych krajach. Niezależności tej nie ogranicza obowiązek składania sprawozdań z działalności banku przed Parlamentem Europejskim.
Niezależność personalna uwidacznia się w długości kadencji prezesów krajowych banków centralnych, trwająca minimalnie 5 lat. Członkowie zarządu EBC mogą piastować swoje stanowiska przez 8 lat i nie mają możliwości wyboru na kolejną kadencję. W przypadku poważnego uchybienia lub niezdolności do wykonywania obowiązków prezesi krajowych banków centralnych i członkowie zarządu mogą być odwołani ze stanowiska.
Niezależność finansowa dostrzegalna jest w rozdzielności finansów EBC i finansów Wspólnoty Europejskiej. EBC dysponuje też własnym budżetem. Kapitałem, jaki jest w dyspozycji EBC, są środki wniesione i opłacone przez krajowe banki centralne Strefy euro.
Niezależność funkcjonalna EBC  ma wszelkie instrumenty i kompetencje, które są niezbędne do sprawnego prowadzenia polityki pieniężnej.
*skąd miał środki na własny budżet.
Finansowanie EBC jest niezależne od Wspólnoty Europejskiej. EBC ma własny budżet. Kapitał EBC został subskrybowany i opłacony przez krajowe banki centralne strefy euro czyli państwa wpłacają rożne kwoty które są zależne od wysokości PKB.
8. kiedy i na jakiej podstawie został powołany europejski system centralny i ile banków narodowych liczył, a ile centralnych, krajowych ; na czym polega niezależność personalna.
III. historia instytucji publicznych:
1.jakiego okresu i krajów dotyczą początki budżetu państwa?
Starożytny Egipt, Grecja i Rzym
2.na czym polegał budżet?
Podatki i inne dochody państwa były najpierw gromadzone, a później rozdzielane na określone cele według przyjętych zasad.
3.co  miało największy wpływ na rozwój budżetu państwa?
Magna Charta Libertatum, czyli Wielka Karta Swobód. Wydany został w Anglii w 1215r. przez króla Jana bez Ziemi. Akt ten ograniczał władzę króla, głównie w dziedzinie skarbowej i sądowej, określając uprawnienia baronów, duchowieństwa i zakres swobód klas niższych. W XIV w. we Francji ustanowiony został pierwszy organ kontroli skarbowej pod nazwą Izby Obrachunkowej. Zajmowała się ona kontrolą niższych organów skarbowych i sądownictwem w sprawach skarbowych.
4. od kiedy datuje się powstanie budżetu ? jaka nazwa?
Pierwszy budżet powstał w związku z wydaniem ustawy „Bill of Rights” w 1689r.  Wskazywała ona podstawowe nadużycia władzy popełnione przez dynastię Stuartów. Do każdego nadużycia sformowano nowy zasady, których celem było zapobiegnięcie nawrotowi absolutyzmu.
5.ile województw, powiatów i gmin ?
Od 1 stycznia 1999r. Istnieje w PL trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego:
- województwa 16
- powiaty 314
- gminy 2479
6. Podział administracyjny, na co i od kiedy (chyba chodzi o wojewodztwa, powiaty i gminy, jeszcze ile ich jest)

IV.historia giełdy:
1. czym jest giełda? kiedy powstały pierwsze giełdy  w Polsce?
* to organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach
*1817, między I a II Wojną Światową
2. kto mógł, a kto nie mógł być uczestnikiem giełdy?
3.kiedy powstała giełda papierow wartościowych w warszawie? kiedy była pierwsza sesja? ile spółek?
4. czym jest indeks giełdowy? jakie funkcjonują w polsce?
*wartość obliczona na podstawie wyceny akcji wybranych spółek giełdowych. Umożliwia syntetyczne przedstawienie koniunktury na giełdzie lub stanu jakiegoś sektora spółek.
*Indeksy:
-WIG
-WIG20
-mWIG40
-sWIG80
-NCIndex
-NIF
5. jaka jest różnica między WIG20 i WIG60?
*WIG 20- 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

6. kto był założycielem gieldy londyńskiej?
John Castaing
7.jakie indeksy giełdowe na londyńskiej giełdzie?
-FTSE 100
-FTSE 250
-FTSE 350
8.kiedy powstala pierwsza giełda w Norwegii ? kto założył?
1818 roku Nicolay Andresen 
9.indeksy jakiie ? co obrazują?
-OSEBX jest indeksem, który obejmuje 25 najczęściej sprzedawanych akcji wytypowanych na podstawie 12-miesięcznych obrotów
-OBX jest złożony z 25 najczęściej występujących papierów wartościowych w indeksie, zmieniają się dwa razy w roku i dobierane są na podstawie wskaźnika półrocznego obrotu. Indeks OBX występuje jako podstawa dla opcji oraz kontraktów futures.
-OSEAX  składa się ze wszystkich akcji notowanych na Oslo Bors.
-OSESX składa się z 10% akcji spółek o najniższej kapitalizacji na Oslo Bors i podlega korekcie co pół roku
-GFBX  składa się ze wszystkich certyfikatów kapitału pierwotnego PCC notowanych na Oslo Bors
-VINXBCAP  zawiera dobrane akcje notowane na wszystkich giełdach w krajach nordyckich.
-BRIX to indeks 15 obligacji z następujących sektorów: bankowego, ubezpieczeniowego, instytucji hipotecznych oraz przemysłowego
10.ile indeksow jest wykorzystywanych ?
11.jak wygląda sytuacja na rynku kapitałowym w Niemczech ?
W skład Niemiec wchodzi kilka giełd; nie ma jednej tak jak w przypadku innych państw,  każda z nich jest powiązana ze sobą.
12. jakie gł. indeksy ?
DAX, DAXplus, CDAX, LDAx, MDAX, sdax, TecDAX, VDAX
13. jaka różnica Mdax a Ldax?
Do indeksu MDAX należą spółki o innej wielkości i prowadzą inna działalność niż do indeksu LDAX.
14 Przedmioty obrotu na giełdzie
15jak wygląda sytuacja rynku kapitałowego w Niemczech

16 kiedy była pierwsza giełda w Niemczech
Hamburg na Giełdzie Papierów Wartościowych jest najstarszą giełdą w Niemczech, która została założona w roku 1558
17 Indeksy giełdowe i ich różnice

V. Instrumenty finansowego oddziaływania na gospodarkę.
1.czym jest rynek pieniężny?
Rynek pieniężny jest segmentem rynku finansowego, gdzie przeprowadzane są operacje instrumentami finansowymi o terminie zapadalności poniżej 1 roku. Przedmiotem obrotu są krótkoterminowe kredyty i lokaty międzybankowe oraz papiery dłużne o zapadalności krótszej niż rok.
2.jaką pełni rolę?
wyrównanie niedoborów lub nadwyżek płynności banków, określenie wysokości stopy procentowej w krótkim i średnim okresie oraz stworzenie bankowi centralnemu możliwości realizowania polityki monetarnej.
Rynek pieniężny dostarcza krótkoterminowego kapitału na finansowanie działalności bieżącej banków oraz przedsiębiorstw, pozwala też zyskownie lokować nadwyżki płynności. Jest miejscem, gdzie podmioty posiadające nadmiar kapitału oferują go tym, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na towar, jakim jest pieniądz.
3.jakie podmioty mogą w nim uczestniczyć ?
-banki
-państwo
-instytucje ubezpieczeniowe
-przedsiębiorstwa
-samorządy terytorialne
-osoby fizyczne
4. jakie instrumenty występują na rynku pieniężnym
-bony skarbowe
-bony pieniężne
-Krótkoterminowe papiery dłużne przedsiębiorstw
-Certyfikaty depozytowe
-Weksle
-czeki
-akcepty bankowe
-Depozyty międzybankowe
VI. Deficyt i dług publiczny. Budżet państwa i budżet samorządu terytorialnego.
1. czym jest deficyt oraz jego przyczyny
*Deficyt budżetowy można określić jako nadwyżkę wydatków państwa nad jego dochodami
Deficyty mogą wynikać z  :
§    Nadmiernych wydatków budżetowych spowodowanych na przykład militaryzacją
      gospodarki, rozbudową administracji czy też wysokimi transferami socjalnymi. Także konieczność obsługi istniejącego zadłużenia, zaciągania w związku z tym pożyczek i wzrost kosztów obsługi długu, pogłębia nierównowagę budżetową,
§    Zbyt niskich dochodów z powodu na przykład mało efektywnego systemu
      podatkowego. Obniżenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków może być też wynikiem złej koniunktury czy wydarzeń losowych (np. klęsk żywiołowych),
§    Istnienia  grup roszczeniowych wywierających wpływ na sposób uchwalania
      budżetu przez postulowanie minimalizacji podatków i zwiększania wydatków na cele socjalne.
2. jaki jest wskaźnik z Maastricht ? jak wygląda w polsce?
*utrzymywanie wielkości deficytu w granicach 3%
* Deficyt budżetowy liczony metodą narodową stanowi ujemną różnicę między dochodami a wydatkami budżetowymi ustalonymi na rok rozliczeniowy, Natomiast w ujęciu Unii, deficyt jest sumą pożyczek netto, zaciągniętych w danym roku, czyli różnicą pomiędzy przyrostem zadłużenia brutto a przyrostem należności i innych aktywów sektora publicznego
3. deficyt rzeczywisty
– jest faktyczną różnicą miedzy dochodami i wydatkami w danym roku budżetowym,
4. z jakich źródeł korzysta sam. teryt. w celu sfinansowania?
§    sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego,
§    kredytów,
§    pożyczek,
§    prywatyzacji majątku jednostki samorządu terytorialnego,
§    nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego z lat ubiegłych,
wolnych środków jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikających z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.
5.różnice: deficyt budżetowy państwa, a defcyt sektora finansów publicznych
Deficyt budżetowy- różnica między przychodami a dochodami w ujęciu centralnym
Deficyt sektora finansów publicznych- ustawy o finansach publicznych, jest ujemną różnica między dochodami publicznymi a wydatkami publicznymi, ustaloną dla roku kalendarzowego
iż deficyt sektora finansów publicznych jest kategorią szerszą niż deficyt budżetowy, gdyż zawiera w sobie ogół wydatków publicznych, a nie jedynie wydatków budżetu państwa
6. zdrowe finansowanie deficytu- kiedy mamy do czynienia ?
Wtedy kiedy ma charakter dezinflacyjny
VII. Teorie finansów.
1. jakie rodzaje podatków?
2. jakie różnice między nimi i czy mogą funkcjonować obecnie ? czy funkcjinują ?
3. Quesmai ( nie wiem jak to sie pisze i czy to tak tam bylo) - co jest źródłem bogactwa wg niego ? kto powienien placic podatek ?
4. kto byl przedstawicielem merkmantylistów( czy jakos tak)? jakie zalozenia ?
5.eksport czy import bardziej preferowali ?
6. gł. zalozenia teorii liberalnej ?
7. co takiego mamy od Smitha ? jaka rola państwa? czym były dla niego podatki?
8. gł. zalozenia teorii ortodoksyjnej
9. kto powienien placic podatki ? bogaci czy biedni ?
10. prawo wagner,a G(W)erlofa (nie wiem xD)
11. gl. zalozenia t. keynesa
12. kiedy powstala?
13. zalozenia t. Hansena
14. jednoczesnie 2 budzety - jakie i gdzie ?
15. co to znaczy finanse funkcjonalne ?
16.podejście do dług i ... ( tu nie wiem)
17.jakie systemy fiskalne?
18. różnica między systemami fiskalnymi
19. t. organiczna( koncepcja)

Offline

 

#132 2011-06-13 12:15:12

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

I. Kreacja, rodzaje i funkcja pieniądza:
1. co to jest pieniądz? jego stadia i rodzaje.
Pieniądz jest to powszechny ekwiwalent wymiany nie posiadający wartości użytkowej ale posiadający wartość wymienną o umownym charakterze.
Rodzaje:
    pieniądz zdawkowy - gotówkowy [pieniądz kruszcowy, pieniądz metalowy (monety), pieniądz papierowy (banknoty)]
    pieniądz rozrachunkowy – bezgotówkowy [czeki, weksle, obligacje, bony, karty płatnicze i kredytowe]
    pieniądz bankowy [pieniądz elektroniczny, pieniądz międzynarodowy]
Stadia rozwoju pieniądza: wymiana naturalna (towar za towar), metale szlachetne (złoto, srebro), monety, banknoty, pieniądz bezgotówkowy, pieniądz elektroniczny.
2. monometalizm i bimetalizm - różnica,
Bimetalizm, system pieniężny, w którym prawnymi środkami płatniczymi są równocześnie dwa kruszce (złoto i srebro). Określony między nimi stały kurs ustawowy powinien być równy relacji rynkowej wartości (cen) obu kruszców.
Monometalizm, system pieniężny, w którym prawnym środkiem płatniczym jest jeden kruszec (złoto lub srebro) - jest on zarówno towarem, jak i spełniającym wszystkie swe funkcje pieniądzem. Warunkiem istnienia tego systemu jest równość ceny kruszcu jako towaru i jego ceny jako pieniądza. Stanowi przeciwieństwo bimetalizmu.
3. cechy pieniądza.
trwałość, zastępowalność, rzadkość i podzielność.
4. funkcje pieniądza
jest środkiem wymiany, jednostką rozliczeniową  i środkiem przechowywania wartości
5.tezauryzacja
Tezauryzacja, gromadzenie i przechowywanie wartości, skarbu, majątku. Środkami tezauryzacji mogą być dobra materialne, zazwyczaj o dużej wartości (nieruchomości, dzieła sztuki, antyki, złoto, biżuteria itp.) lub pieniądz kruszcowy.
6. prawo kopernika
Greshama- prawo Kopernika, głosi, że gdy w obiegu znajdują się dwa rodzaje pieniądza: “gorszy” i “lepszy”, to pieniądz “lepszy” jest wypierany przez “gorszy” (“lepszy” jest gromadzony przez ludzi, “gorszy” pozostaje w obiegu). W warunkach monetaryzmu oznaczało to tezauryzację monet pełnowartościowych, a pozostawanie w obiegu monet starych, zniszczonych, okrojonych lub fałszowanych.
7. kreacja pieniądza.
Kreacja pieniądza, wprowadzanie do obiegu przez banki komercyjne dodatkowych (ponad wartość bazy monetarnej) ilości pieniądza, w wyniku operacji kredytowych, których podstawą są depozyty bankowe. Ten dodatkowy pieniądz ma charakter bezgotówkowy
8. Różnica miedzy kreacją pierwotną i wtórną.
KREACJA PIERWOTNA przebiega w banku centralnym, który udziela kredytów bankom komercyjnym. We współczesnych systemach bankowych emisję banknotów reguluje baza monetarna. Jednym słowem są to depozyty na rachunkach w banku centralnym powiększone o sumę obiegających znaków pieniężnych (wielkość emisji); stanowią łącznie pieniądz banku centralnego.
Bank centralny udzielając kredytu tworzy nowy pieniądz – nie sięga do środków zdeponowanych w banku. Dla niego udzielenie kredytu nie jest wydatkiem. Dlatego jest to kreacja pierwotna. Inna formą pierwotnej kreacji pieniądza jest wypłata gotówki przez bank centralny na rzecz jednostki budżetowej. Ta forma kreacji pieniądza polega na emisji pieniądza gotówkowego. Również w przypadku skupu przez bank centralny zagranicznych walut i dewiz następuje pierwotna kreacja pieniądza.

KREACJA WTÓRNA realizowana przez banki komercyjne, które udzielają kredytów swoim klientom. W procesie kreacji pieniądza przez banki komercyjne możemy wyróżnić:
-wkład pierwotny – załóżmy, że klient wpłaca do banku gotówkę np. 1000zł. Bank otwiera mu rachunek na tę kwotę, którym ten klient może dysponować. Dokonany wkład jest to właśnie wkład pierwotny. W wyniku tej operacji następuje przekształcenie pieniądza gotówkowego (banknotów) w pieniądz bezgotówkowy, jakim jest wkład klienta na rachunku bankowym. Zmiana ta nie wpływa na ilość pieniądza w obiegu, gdyż nastąpiła jedynie zamiana formy pieniądza. Wkład ten ma pełne pokrycie w rezerwie gotówkowej banku. - wkład pochodny – w wyniku uzyskanego przez bankowców doświadczenia okazało się że tylko niewielka część zdeponowanych w bankach wkładów jest podejmowana w gotówce. Pozostała część służy do rozliczeń bezgotówkowych albo przez długi czas nie jest podejmowana. Uznano zatem, że nie ma potrzeby utrzymywania 100% - go pokrycia wkładu pierwotnego w postaci gotówki w banku. Wystarczy utrzymanie jedynie określonej części wkładu w postaci rezerwy gotówkowej. Pozostałą część można wykorzystać na udzielenie pożyczki innemu klientowi w postaci otwarcia na jego rzecz rachunku bieżącego z wkładem, którym ten klient może swobodnie dysponować. Taką transakcję polegającą na udzieleniu pożyczki klientowi w formie rachunku.
II. Historia bankowości.
1. od kiedy zaczęły się początki NBP
2. jakie akty prawne powołały rade polityki pieniężnej
3. kiedy powstał Deutsche bank i jaka role pełnił, na jakie się dzielił
*DB został założony 22 stycznia 1870 r. w Berlinie przez Adelberta Delbrucka i Ludwiga Bambergera
*W 1995 r. DB rozpoczął proces zmiany branży z typowego banku komercyjnego na bank inwestycyjny, bank ma też oferować doradztwo w zakresie inwestycyjnych produktów bankowych.
*Później 10 banków, które powstały w wyniku tego podziału połączyło się w 3 główne banki: Norddeutsche Bank AG, Süddeutsche Bank AG, Rheinisch-Westfälische Bank AG.
4. kiedy został założony HSBC i przedmioty jego działalności
5. czym jest strategia zarządzania
6. kiedy powstał City Bank i w ilu funkcjonuje. co jest charakterystyczne
*założony w 1812 roku, dawniej znany jako City Bank of New York.
*Obecnie działa w ponad 100 krajach, na 6 kontynentach.
*pierwszym dużym bankiem, który oferuje odsetki na kontach oszczędnościowych w latach 1919-1921 i dalej.
7. kiedy powstał europejski bank centralny, co było podstawa jego założenia, jakie rodzaje, jakie zależności mu przypisują, skąd miał środki na własny budżet
*kiedy powstał europejski bank
EBC powstał 1 czerwca 1998 r., gdy weszły w życie nominacje na członków Zarządu. 
*co było podstawa jego założenia
Traktat ustanawiający wspólnotę europejską i załączony do niego protokół w sprawie europejskiego systemu banków centralnych i europejskiego banku centralnego (zwany statutem EBC).
*jakie zależności mu przypisują
Niezależność polityczna przejawia się w niemożności w zwracaniu się przez EBC, krajowe banki centralne państw członkowskich UE i członków ich organów decyzyjnych o instrukcje lub przyjmowaniu ich od instytucji lub organizacji unijnych, rządów państw członkowskich, ani żadnych innych organów. Nie może też udzielać kredytów organom wspólnotowym, ani podmiotom sektora publicznego w poszczególnych krajach. Niezależności tej nie ogranicza obowiązek składania sprawozdań z działalności banku przed Parlamentem Europejskim.
Niezależność personalna uwidacznia się w długości kadencji prezesów krajowych banków centralnych, trwająca minimalnie 5 lat. Członkowie zarządu EBC mogą piastować swoje stanowiska przez 8 lat i nie mają możliwości wyboru na kolejną kadencję. W przypadku poważnego uchybienia lub niezdolności do wykonywania obowiązków prezesi krajowych banków centralnych i członkowie zarządu mogą być odwołani ze stanowiska.
Niezależność finansowa dostrzegalna jest w rozdzielności finansów EBC i finansów Wspólnoty Europejskiej. EBC dysponuje też własnym budżetem. Kapitałem, jaki jest w dyspozycji EBC, są środki wniesione i opłacone przez krajowe banki centralne Strefy euro.
Niezależność funkcjonalna EBC  ma wszelkie instrumenty i kompetencje, które są niezbędne do sprawnego prowadzenia polityki pieniężnej.
*skąd miał środki na własny budżet.
Finansowanie EBC jest niezależne od Wspólnoty Europejskiej. EBC ma własny budżet. Kapitał EBC został subskrybowany i opłacony przez krajowe banki centralne strefy euro czyli państwa wpłacają rożne kwoty które są zależne od wysokości PKB.
8. kiedy i na jakiej podstawie został powołany europejski system centralny i ile banków narodowych liczył, a ile centralnych, krajowych ; na czym polega niezależność personalna.
III. historia instytucji publicznych:
1.jakiego okresu i krajów dotyczą początki budżetu państwa?
Starożytny Egipt, Grecja i Rzym
2.na czym polegał budżet?
Podatki i inne dochody państwa były najpierw gromadzone, a później rozdzielane na określone cele według przyjętych zasad.
3.co  miało największy wpływ na rozwój budżetu państwa?
Magna Charta Libertatum, czyli Wielka Karta Swobód. Wydany został w Anglii w 1215r. przez króla Jana bez Ziemi. Akt ten ograniczał władzę króla, głównie w dziedzinie skarbowej i sądowej, określając uprawnienia baronów, duchowieństwa i zakres swobód klas niższych. W XIV w. we Francji ustanowiony został pierwszy organ kontroli skarbowej pod nazwą Izby Obrachunkowej. Zajmowała się ona kontrolą niższych organów skarbowych i sądownictwem w sprawach skarbowych.
4. od kiedy datuje się powstanie budżetu ? jaka nazwa?
Pierwszy budżet powstał w związku z wydaniem ustawy „Bill of Rights” w 1689r.  Wskazywała ona podstawowe nadużycia władzy popełnione przez dynastię Stuartów. Do każdego nadużycia sformowano nowy zasady, których celem było zapobiegnięcie nawrotowi absolutyzmu.
5.ile województw, powiatów i gmin ?
Od 1 stycznia 1999r. Istnieje w PL trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego:
- województwa 16
- powiaty 314
- gminy 2479
6. Podział administracyjny, na co i od kiedy (chyba chodzi o wojewodztwa, powiaty i gminy, jeszcze ile ich jest)

IV.historia giełdy:
1. czym jest giełda? kiedy powstały pierwsze giełdy  w Polsce?
* to organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach
*1817, między I a II Wojną Światową
2. kto mógł, a kto nie mógł być uczestnikiem giełdy?
3.kiedy powstała giełda papierow wartościowych w warszawie? kiedy była pierwsza sesja? ile spółek?
4. czym jest indeks giełdowy? jakie funkcjonują w polsce?
*wartość obliczona na podstawie wyceny akcji wybranych spółek giełdowych. Umożliwia syntetyczne przedstawienie koniunktury na giełdzie lub stanu jakiegoś sektora spółek.
*Indeksy:
-WIG
-WIG20
-mWIG40
-sWIG80
-NCIndex
-NIF
5. jaka jest różnica między WIG20 i WIG60?
*WIG 20- 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

6. kto był założycielem gieldy londyńskiej?
John Castaing
7.jakie indeksy giełdowe na londyńskiej giełdzie?
-FTSE 100
-FTSE 250
-FTSE 350
8.kiedy powstala pierwsza giełda w Norwegii ? kto założył?
1818 roku Nicolay Andresen 
9.indeksy jakiie ? co obrazują?
-OSEBX jest indeksem, który obejmuje 25 najczęściej sprzedawanych akcji wytypowanych na podstawie 12-miesięcznych obrotów
-OBX jest złożony z 25 najczęściej występujących papierów wartościowych w indeksie, zmieniają się dwa razy w roku i dobierane są na podstawie wskaźnika półrocznego obrotu. Indeks OBX występuje jako podstawa dla opcji oraz kontraktów futures.
-OSEAX  składa się ze wszystkich akcji notowanych na Oslo Bors.
-OSESX składa się z 10% akcji spółek o najniższej kapitalizacji na Oslo Bors i podlega korekcie co pół roku
-GFBX  składa się ze wszystkich certyfikatów kapitału pierwotnego PCC notowanych na Oslo Bors
-VINXBCAP  zawiera dobrane akcje notowane na wszystkich giełdach w krajach nordyckich.
-BRIX to indeks 15 obligacji z następujących sektorów: bankowego, ubezpieczeniowego, instytucji hipotecznych oraz przemysłowego
10.ile indeksow jest wykorzystywanych ?
11.jak wygląda sytuacja na rynku kapitałowym w Niemczech ?
W skład Niemiec wchodzi kilka giełd; nie ma jednej tak jak w przypadku innych państw,  każda z nich jest powiązana ze sobą.
12. jakie gł. indeksy ?
DAX, DAXplus, CDAX, LDAx, MDAX, sdax, TecDAX, VDAX
13. jaka różnica Mdax a Ldax?
Do indeksu MDAX należą spółki o innej wielkości i prowadzą inna działalność niż do indeksu LDAX.
14 Przedmioty obrotu na giełdzie
15jak wygląda sytuacja rynku kapitałowego w Niemczech

16 kiedy była pierwsza giełda w Niemczech
Hamburg na Giełdzie Papierów Wartościowych jest najstarszą giełdą w Niemczech, która została założona w roku 1558
17 Indeksy giełdowe i ich różnice

V. Instrumenty finansowego oddziaływania na gospodarkę.
1.czym jest rynek pieniężny?
Rynek pieniężny jest segmentem rynku finansowego, gdzie przeprowadzane są operacje instrumentami finansowymi o terminie zapadalności poniżej 1 roku. Przedmiotem obrotu są krótkoterminowe kredyty i lokaty międzybankowe oraz papiery dłużne o zapadalności krótszej niż rok.
2.jaką pełni rolę?
wyrównanie niedoborów lub nadwyżek płynności banków, określenie wysokości stopy procentowej w krótkim i średnim okresie oraz stworzenie bankowi centralnemu możliwości realizowania polityki monetarnej.
Rynek pieniężny dostarcza krótkoterminowego kapitału na finansowanie działalności bieżącej banków oraz przedsiębiorstw, pozwala też zyskownie lokować nadwyżki płynności. Jest miejscem, gdzie podmioty posiadające nadmiar kapitału oferują go tym, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na towar, jakim jest pieniądz.
3.jakie podmioty mogą w nim uczestniczyć ?
-banki
-państwo
-instytucje ubezpieczeniowe
-przedsiębiorstwa
-samorządy terytorialne
-osoby fizyczne
4. jakie instrumenty występują na rynku pieniężnym
-bony skarbowe
-bony pieniężne
-Krótkoterminowe papiery dłużne przedsiębiorstw
-Certyfikaty depozytowe
-Weksle
-czeki
-akcepty bankowe
-Depozyty międzybankowe
VI. Deficyt i dług publiczny. Budżet państwa i budżet samorządu terytorialnego.
1. czym jest deficyt oraz jego przyczyny
*Deficyt budżetowy można określić jako nadwyżkę wydatków państwa nad jego dochodami
Deficyty mogą wynikać z  :
§    Nadmiernych wydatków budżetowych spowodowanych na przykład militaryzacją
      gospodarki, rozbudową administracji czy też wysokimi transferami socjalnymi. Także konieczność obsługi istniejącego zadłużenia, zaciągania w związku z tym pożyczek i wzrost kosztów obsługi długu, pogłębia nierównowagę budżetową,
§    Zbyt niskich dochodów z powodu na przykład mało efektywnego systemu
      podatkowego. Obniżenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków może być też wynikiem złej koniunktury czy wydarzeń losowych (np. klęsk żywiołowych),
§    Istnienia  grup roszczeniowych wywierających wpływ na sposób uchwalania
      budżetu przez postulowanie minimalizacji podatków i zwiększania wydatków na cele socjalne.
2. jaki jest wskaźnik z Maastricht ? jak wygląda w polsce?
*utrzymywanie wielkości deficytu w granicach 3%
* Deficyt budżetowy liczony metodą narodową stanowi ujemną różnicę między dochodami a wydatkami budżetowymi ustalonymi na rok rozliczeniowy, Natomiast w ujęciu Unii, deficyt jest sumą pożyczek netto, zaciągniętych w danym roku, czyli różnicą pomiędzy przyrostem zadłużenia brutto a przyrostem należności i innych aktywów sektora publicznego
3. deficyt rzeczywisty
– jest faktyczną różnicą miedzy dochodami i wydatkami w danym roku budżetowym,
4. z jakich źródeł korzysta sam. teryt. w celu sfinansowania?
§    sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego,
§    kredytów,
§    pożyczek,
§    prywatyzacji majątku jednostki samorządu terytorialnego,
§    nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego z lat ubiegłych,
wolnych środków jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikających z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.
5.różnice: deficyt budżetowy państwa, a defcyt sektora finansów publicznych
Deficyt budżetowy- różnica między przychodami a dochodami w ujęciu centralnym
Deficyt sektora finansów publicznych- ustawy o finansach publicznych, jest ujemną różnica między dochodami publicznymi a wydatkami publicznymi, ustaloną dla roku kalendarzowego
iż deficyt sektora finansów publicznych jest kategorią szerszą niż deficyt budżetowy, gdyż zawiera w sobie ogół wydatków publicznych, a nie jedynie wydatków budżetu państwa
6. zdrowe finansowanie deficytu- kiedy mamy do czynienia ?
Wtedy kiedy ma charakter dezinflacyjny

Offline

 

#133 2011-06-13 12:17:30

 Mateusz

Administrator

1162604
Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 22
Punktów :   

Re: Referaty

Tu są niemalże całe moje opracowanie, proszę o uzupełnienie tych kilku pytań których nie mam. Oprócz tych z teorii finansów

Offline

 

#134 2011-06-13 12:43:48

Natalia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 25
Punktów :   

Re: Referaty

4. kiedy został założony HSBC i przedmioty jego działalności
Założony w 1865 r. pod nazwą Hongkong and Shanghai banking Corporation, jako bank komercyjny oraz bank państwa.
5. Jaka była strategia zarządzania
Strategia zarządzania "Trzech nóg stołka"- skupienie inwestycji banku na 3 rynkach: regionie Azji, USA i Wielkiej Brytanii.

Offline

 

#135 2011-06-13 12:46:09

Natalia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-11
Posty: 25
Punktów :   

Re: Referaty

BUDZET PANSTWA- DOCHODY I WYDATKI
1. co to jest budzet?- plan finansowy polityki panstwa uwzgledniajacy planowane dochody i wydatki panstwa na nastepny rok budzetowy
2. jakie akty prawne reguluja budzet- Konstytucja rozdzial X - finanse publiczne
3. Wymien zasady budzetowe i opisz 2
   - zupelnosci- musi obejmowac wszystkie dochody i wydatki panstwa
   - jednosci- w jednym dokumencie
  - szczegolowosci- dochody i wydatki w ukladzie analitycznym- wydajnosc dochodow i kierunek wydatkow
  - jawnosci- podany do wiadomosci publicznej
  - jasnosci- kladyfikowanie wydatkow tak aby budzet dawal obraz kirunkow gosp.
  - rownowagi- odpowiednia relacja miedzy kwota dochodow i wydatkow
4. roznica m-dzy dochodami, a przychodami publicznymi- dochody dotycza tylko budzetu, a przychody publiczne to wszystkie wplywy finansowe na rach. wladz publicznych
5. jakie srodki zalicza sie do dochodow podatkowych i niepodatkowych- podatkowe to wplywy z podatkow posrednich i bezposrednich, niepodatkowe to oplaty,cla, dywidendy, grzywny, mandaty, kary pieniezne
6. co to sa dochody rzeczywiste?- sa to dochody ktorych zrodlem sa wplywy spoza systemu budzetowego, stanowia wielkosc budzetu.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Nasza firma produkuje zbiorniki betonowe w hotels-world.pl